Kefir – na zdrowie !
KEFIR – na zdrowie!
Jednym z najczęstszych wiosennych postanowień jest zrzucenie po zimie zbędnych kilogramów. Niestety, jogging czy intensywne ćwiczenia na siłowni to tylko połowa sukcesu. Musimy mieć świadomość, że koniecznie trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Pomoże w tym odpowiednio zbilansowana – zdrowa dieta. Powinna być lekkostrawna, z wyeliminowaniem potraw tłustych i węglowodanów, natomiast oparta np. o lekkie i smaczne produkty nabiałowe, których nie brak w ofercie Piątnicy. Jednym z ulubionych produktów mlecznych, szczególnie w okresie wiosennym jest kefir, przez wielu z nas nazywany prawdziwym cudotwórcą. Łagodzi problemy trawienne, wzmacnia organizm, a przy tym zawiera dużo białka witamin i potrzebnych nam dobroczynnych bakterii kefirowych.
Kilka słów o kefirze:
Kefir jest jednym z najstarszych na świecie mlecznych napojów fermentowanych. Mieszkańcy Kaukazu przez setki lat wytwarzali go domowym sposobem. Współcześnie do produkcji kefiru używa się najnowocześniejszych linii technologicznych. Kefir powstaje w trakcie procesu fermentacji, który jest przeprowadzony przy udziale bakterii. W ten sposób tworzą się substancje nadające produktowi lekko kwaśny smak i właściwości łagodnego musowania. Kefir zawiera żywe Kultury bakterii hamujące rozwój niekorzystnej flory bakteryjnej w jelitach oraz ułatwiające przyswajanie laktozy i składników mineralnych, obniżające poziom cholesterolu we krwi, a także stymulujące system immunologiczny.
Bogactwo wartości odżywczych:
Kefir dostarcza organizmowi bogatą kompozycję składników budulcowych, w tym białka, witamin i minerałów. Zawiera najlepiej przyswajalny wapń występujący w idealnej proporcji z fosforem, dobrze przyswajalne białko, magnez, fosfor i potas. Magnez w połączeniu z wapniem reguluje ciśnienie krwi. Z kolei wapń obniża poziom cholesterolu we krwi (ogranicza jego wchłanianie z pożywienia). Dieta bogata w kefir i produkty mleczarskie zapobiega nadciśnieniu tętniczemu i chroni przed chorobami układu krążenia: miażdżycą, udarem, zawałem. Niektóre bakterie obecne w mlecznych napojach fermentowanych (Bifidobacterium) aktywują system immunologiczny i stymulują komórki układu odpornościowego. W wyniki tego pojawiają się przeciwciała, które dezaktywują lub wręcz niszczą obce komórki, takie jak bakterie chorobotwórcze.
Dlaczego warto sięgać po Kefir?
Kefir stanowi cenne uzupełnienie naszej codziennej diety. Przy jego zakupie jednak powinniśmy upewnić się, że zawierał żywe kultury bakterii – ponieważ tylko taki produkt korzystnie oddziałuje na stan naszego zdrowia. To właśnie obecność niezwykle pożytecznych, żywych kultur bakteryjnych powoduje uniesienie wieczka. Jest to jak najbardziej prawidłowy objaw, który świadczy o naturalnych procesach zachodzących w kefirze. Mamy wówczas pewność, że taki „żywy” kefir wpłynie dobroczynnie na stan naszego zdrowia.
Im częściej spożywamy kefir, tym lepiej, niezależnie od naszego wieku oraz płci, zwłaszcza jeśli wykazujemy małą aktywność fizyczną. Mleczne napoje fermentowane powinny być konsumowane codziennie – najlepiej zamiast drugiego śniadania lub kolacji. Na bazie kefiru można sporządzać wyśmienite koktajle z dodatkiem bogatych w witaminy i błonnik owoców, także mrożonych. Do przygotowywania sosów i dipów polecamy mieszanie majonezu z kefirem – będą równie smaczne, a mniej kaloryczne i zdrowsze. W upalne dni z kefiru z dodatkiem warzyw lub owoców można przygotować chłodnik o dowolnym smaku.
Kefir z OSM Piątnicy występuje w dwóch wersjach − o 0% lub 2% zawartości tłuszczu. Na tle innych tego typu produktów, wyróżnia go niezwykle gładka, aksamitna konsystencja. Doskonale smakuje na słodko, z dodatkiem zmiksowanych owoców sezonowych lub na słono, jako dodatek do dań obiadowych. Szczególnie polecany jest, jako baza do wyśmienitego wiosennego chłodnika ze szczypiorkiem, świeżym ogórkiem i rzodkiewką.