30 grudnia Dzień Serka Wiejskiego – pomysł na poświąteczne świętowanie!

Dzień Serka Wiejskiego to święto, które ma dość nietypowe korzenie. Jego geneza wiąże się bowiem z humorystycznym wpisem jednego z twórców serwisu Nonsensopedia, który w 2012 roku uzupełnił kalendarz świąt nietypowych, oznaczając datę 30 grudnia jako Dzień Serka Wiejskiego. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów, co spowodowało rozpowszechnienie informacji o święcie i przyczyniło się do jego utrwalenia. Dzień Serka Wiejskiego – mimo że początkowo był żartem – doskonale wpisał się w kalendarz i potrzeby konsumentów, którzy po obfitym ucztowaniu świąt Bożego Narodzenia z przyjemnością i ochotą sięgają po lekki posiłek w postaci pożywnego serka wiejskiego.

 

Dzień Serka Wiejskiego obchodzimy w tym roku po raz jedenasty, ale sam produkt gości na polskich stołach już ponad 30 lat. Pierwszym i największym producentem Serka Wiejskiego w Polsce jest OSM Piątnica, która wprowadziła go na rynek w 1992 r.  Produkt szybko zyskał popularność i mimo że w ciągu tych 30 lat zmieniało się jego opakowanie, to receptura serka – oparta na najwyższej jakości mleku – pozostała niezmienna. To właśnie wysoka jakość surowca sprawia, że Serek Wiejski z Piątnicy charakteryzuje się sprężystymi ziarenkami twarożku oraz delikatnym, naturalnym smakiem. W odpowiedzi na duże zainteresowanie produktem OSM Piątnica wprowadziła do oferty także inne warianty: Serek Wiejski z dodatkiem szczypiorku, Serek Wiejski lekki, Serek Wiejski bio, bez laktozy czy wysokobiałkowy. Są też Serki Wiejskie z dodatkiem owoców – z jagodami, malinami i żurawiną, truskawkami, a także z ananasem czy brzoskwinią.

 

Inspiracje kulinarne: sylwestrowo-karnawałowe przekąski z Serkiem Wiejskim

Serek Wiejski najczęściej spożywany jest prosto z kubeczka – na śniadanie lub jako przekąska w ciągu dnia. Warto jednak wiedzieć, że może on być składnikiem różnych dań czy przystawek przygotowywanych zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Prezentujemy przepisy na przekąski, które z powodzeniem można zaserwować na sylwestrowym lub karnawałowym stole!

Bakłażany nadziewane Serkiem Wiejskim i tahini

Rzodkiewka z serkiem wiejskim

 

Inne informacje

1-3 (10)