Stanowisko Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy

Stanowisko OSM Piątnica w odpowiedzi na informacje opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/jedni-wspieraja-a-dla-innych-liczy-sie-tylko-zysk

Oficjalna odpowiedź OSM Piątnica – Zbigniew Kalinowski, Prezes OSM Piątnica

OSM Piątnica to polska spółdzielnia mleczarska należąca do ponad 2 tysięcy rolników, którzy prowadzą swoje gospodarstwa na Podlasiu, północy Mazowsza i Kurpiach. 97,3% mleka wykorzystywanego do produkcji wyrobów z Piątnicy pochodzi od polskich rolników zrzeszonych w Spółdzielni. Pozostałe 2,7% stanowi mleko ekologiczne niedostępne na polskim rynku.

Chcąc oferować konsumentom żywność ekologiczną, Spółdzielnia w 2012 roku uruchomiła program pozyskiwania mleka ekologicznego, który obejmuje kompleksowe wsparcie dla rolników decydujących się na przejście na rolnictwo ekologiczne. Za mleko ekologiczne Spółdzielnia płaci też znacznie więcej niż za konwencjonalne. Mimo tych działań rozwój produkcji mleka ekologicznego u naszych rolników nie nadąża za popytem na ekologiczne produkty. Surowca ekologicznego nie ma też w kraju, stąd decyzja o uzupełnianiu jego niedoboru z ekologicznych gospodarstw zlokalizowanych na Litwie. Surowiec ekologiczny sprowadzany z Litwy stanowi niecałe 2,7% całego skupowanego mleka.

OSM Piątnica od lat aktywnie wspiera lokalnych rolników i od blisko 20 lat płaci im najwyższą cenę w Polsce. W pierwszym kwartale 2020 roku Spółdzielnia płaciła swoim rolnikom 1,66 zł netto za 1 litr mleka, podczas gdy średnia cena w kraju wyniosła 1,37 zł netto za litr. Mimo trwającej epidemii koronawirusa, Spółdzielnia nie obniżyła i nie planuje obniżać ceny płaconej za mleko swoim rolnikom.

Inne informacje

1-3 (10)